» Blog » Czego możemy się nauczyć z Fate Core – aspekty
15-09-2014 05:39

Czego możemy się nauczyć z Fate Core – aspekty

Odsłony: 756

Czego możemy się nauczyć z Fate Core – aspekty

Fate, czyli „Fantastic Adventures in Tabletop Entertainment” to system, który od roku 2003 nieźle miesza w głowach erpegowcom. Jego ostatnia edycja, sfinansowana spektakularną kampanią na Kickstarterze, nosi nazwę Fate Core i jest ewolucją zasad trzeciej edycji systemu (która to ukazała się jedynie jako część Spirit of The Century i Dresden Files). Fate postawił na głowie tradycyjne podejście do gier fabularnych i zaproponował model, który w swym sercu miał granie narratywistyczne a nie (jak wiele głównonurtowych systemów) symulacjonistyczne. W skrócie – Fate stawia na historię a nie na odwzorowywanie rzeczywistości.

Czytając podręcznik do Fate’a możemy często doznać uczucia deja vu. Wiele nowych systemów wykorzystuje, świadomie bądź nie, rozwiązania w nim użyte. Czasem podobieństwo wynika z tego, że zasady Fate’a są bardzo podstawowe (informatyk by powiedział: niskopoziomowe) i wiele trudniejszych konceptów można wytłumaczyć przez odpowiednią ich kombinację. Można powiedzieć, że jest to mechanizm zamierzony przez twórców systemu. Brązowa Reguła Fate mówi właśnie o tym.

Dlaczego w takim razie wszyscy nie zaczęli grać korzystając z tej mechaniki? Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze – Fate jest narratywistyczny, nie wspiera indywidualnych zwycięstw, nie sili się na jak najwierniejsze odtwarzanie rzeczywistości. Dopóki historia jest dobra, to wszystko jest w porządku. Ten typ rozgrywki nie musi przypadać wszystkim do gustu. Po drugie, system wymaga od graczy zaangażowania i wiedzy o zasadach gry. Nie można tu całej odpowiedzialności za mechanikę zrzucić na MG. Gracze muszą znać zasady i ich aktywnie używać, aby gra się toczyła. Dzięki temu gracze są też w większym stopniu twórcami fabuły i świata. Nie wszystkim MG to odpowiada. I potrzecie – Fate jest pusty. Trzeba go wypełnić sztuczkami, czarami, przedmiotami magicznymi i wszystkim, czego chcemy użyć na sesjach. Niektórym to nie przeszkadza, ale gracze częściej wolą mieć gotową listę opcji niż tworzyć wszystko od zera.

Mimo wszystko, Fate jest ciekawym systemem i dobry mistrz gry powinien mieć chociaż raz styczność z prowadzeniem czegoś fate’o-podobnego. Odnosząc się jeszcze raz do terminologii informatyki – Fate jest Assemblerem storytellingu. Warto go znać, jeśli lubimy ten rodzaj rozgrywki. A jeśli nie chcemy rezygnować z prowadzenia ulubionego systemu, a jedynie dodać troszeczkę nowości do naszych sesji, możemy wybrać te rzeczy, które nam najbardziej odpowiadają i przenieść je z Fate’a. Co warto?

CIĄG DALSZY I KOMENTARZE NA BLOGU ZEWNĘTRZNYM: dreamwalker.pl

Komentarze


Rincewind1
   
Ocena:
+1

Jak działa półtalerz w tej mechanice?

15-09-2014 11:27
Kamulec
   
Ocena:
0

Więc wymyślasz aspekt, wplatasz go w opis, a potem gracze mogą próbować je odnaleźć i wykorzystać?

15-09-2014 22:06
Araven
   
Ocena:
0

@Rincewind1

Półtalerze nie są przewidziane w tej mechanice, ale Tyldodymomen, we wszystkich tematach wypisuje, że to czy tamto mu się przyda do Fate, to może on znajdzie jakieś zastosowanie i dla półtalerzy...

 

@Kamulec
Na DriveThruRPG jestnawet taki wynalazek do d20 i kilku innych mechanik  http://rpg.drivethrustuff.com/product/131485/Aspects-of-Fantasy?filters=0_0_44284_0_0

Na temat wykorzystania Aspektów w różnych mechanikach, nie tylko w Fate.

15-09-2014 23:11
Kamulec
   
Ocena:
0

@Araven

Pytam o to, czy tak to wygląda w FATE dokładnie tak, jak opisałem, czy trochę inaczej.

15-09-2014 23:17
Araven
   
Ocena:
0

Poniższy cytat z polskiej wersji FAE, dobrze i wszechstronnie wyjaśnia kwestię Aspektów.

Link do FAE.pl:  http://zuhar.wordpress.com/fate-accelerated-edition-pl/

"Aspekty i punkty losu

Aspekt to słowo lub zdanie, które opisuje cechę szczególną osoby, miejsca, obiektu lub grupy. Prawie wszystko, o czym pomyślisz, może mieć przypisane aspekty. Osoba może być Najlepszym szermierzem Chmurnego Morza. Pokój może być W ogniu po tym, jak przewrócisz lampę olejową. Po spotkaniu dinozaura podczas podróży w czasie możesz być Przerażony. Aspekty pozwalają ci zmieniać fabułę zgodnie z preferencjami, umiejętnościami lub problemami twojej postaci.

Aby odblokować moc aspektu i użyć jej na swoją korzyść, musisz wydać punkt losu (punkty losy zaznaczasz za pomocą monet, szklanych koralików, sztonów pokerowych lub innych znaczników). Otrzymujesz punkt losu, pozwalając wykorzystać aspekt przeciwko sobie w celu skomplikowania sytuacji lub uczynienia twojego życia trudniejszym. Zapisz na koniec sesji, ile punktów losu ci zostało – jeżeli masz ich więcej, niż wynosi wartość odświeżania twojej postaci, kolejną grę zaczniesz właśnie z tą liczbą punktów.

PRZYKŁAD: podczas sesji udało ci się zdobyć wiele punktów losu i pod koniec zabawy masz ich 5. Twoje odświeżanie wynosi 2, zatem kolejną sesję rozpoczniesz z 5 punktami losu. Inny gracz tę samą sesję zakończył z zaledwie 1 punktem losu. Jego odświeżanie wynosi 3, zatem kolejną grę rozpocznie z 3 punktami zamiast z 1.

Jakie są rodzaje aspektów?

Różnorodność aspektów jest nieograniczona. Niezależnie od tego, jak się nazywają, wszystkie działają w ten sam sposób. Podstawowa różnica między nimi to czas, jaki musi upłynąć, zanim znikną.

Aspekty postaci: te aspekty znajdują się na twojej karcie postaci, np. koncepcja ogólna (str. 6) i utrapienie (str. 7). Opisują cechy osobowości, istotne szczegóły z twojej przeszłości, relacje z innymi; ważne przedmioty lub posiadane tytuły; problemy, z którymi się mierzysz; cele, które starasz się osiągnąć; reputację bądź podjęte zobowiązania. Te aspekty mogą ulec zmianie jedynie w bardzo szczególnej sytuacji, która może nigdy nie nastąpić.

PRZYKŁADY: Kapitan gwiazdolotu Nimbus; Ścigany przez Rycerzy Kręgu; Pedant; Muszę chronić mojego brata.

Aspekty sytuacyjne: te aspekty opisują otoczenie, w którym rozgrywa się akcja. Obejmują aspekty stworzone bądź odkryte przy użyciu akcji stworzenia przewagi. Aspekty sytuacyjne znikają na koniec sceny, której dotyczą, lub gdy ktoś podejmie działanie, które może je zmienić lub usunąć. Zasadniczo trwają one tak długo, jak długo istnieje składowa sytuacji, którą reprezentują.

PRZYKŁADY: W ogniu; Światło słoneczne; Tłum gniewnych ludzi; Powalony na ziemię.

Aby pozbyć się aspektu sytuacyjnego, należy podjąć akcję przezwyciężania – o ile postać jest w stanie ją wykonać: zalać Buzujący ogień wiadrem wody, przeprowadzić serię uników, by pozbyć się myśliwca Siedzącego na ogonie samolotu gracza. Przeciwnik może podjąć akcję obrony, by zachować dany aspekt, o ile jest w stanie opisać, w jaki sposób chce to zrobić.

Konsekwencje: te aspekty reprezentują fizyczne obrażenia lub inne długotrwałe urazy będące skutkiem udanego ataku. Ustępują z czasem, tak jak zostało to opisane w rozdziale Auć! Obrażenia, presja i konsekwencje (str. 16).

PRZYKŁADY: Skręcona kostka; Strach przed pająkami; Wstrząs; Osłabiające zwątpienie.

Okazje: okazje to tymczasowe aspekty jednorazowego użytku (zobacz dalej: Co robimy z aspektami?). Niewykorzystane okazje znikają po zakończeniu sceny, w której zostały stworzone lub gdy zniknie przewaga, którą reprezentują. Oferują krótkotrwałe i ulotne przewagi, które zdobywasz podczas konfliktu z innymi.

PRZYKŁADY: Na muszce; Rozkojarzony; Niestabilne podłoże; Kamień w bucie.

Co robimy z Aspektami?

Są trzy ważne rzeczy, które możesz zrobić z aspektami: wywołać aspekt, wymusić aspekt lub użyć aspektu do ustanowienia faktu.

Wywołanie aspektu

Wywołujesz aspekt, aby uzyskać premię lub utrudnić życie przeciwnikowi. Możesz wywołać aspekt, o którym a) wiesz i b) potrafisz uzasadnić jego użycie w celu uzyskania przewagi – dotyczy to także aspektów innych postaci lub aspektów sytuacyjnych. Zazwyczaj wywołanie aspektu kosztuje cię punkt losu – oddaj MG jeden ze swoich punktów. Aby wywołać aspekt, musisz opisać, w jaki sposób pomaga ci on w danym momencie.

 

•Atakuję zombie mieczem. Wiem, że są Powolne, więc mogę to wykorzystać.

 

•Bardzo chcę przestraszyć tego gościa. Wiem, że Boi się myszy, więc wpuszczam mu jedną do sypialni.

 

•Powinienem przekraść się bez trudu obok Rozkojarzonego strażnika.

 

•Potrzebuję rzucić bardzo potężny czar – jestem Arcymagiem Starożytnego Zakonu i potężne czary to dla mnie bułka z masłem.

 

Co daje wywołanie aspektu? Wybierz jeden z poniższych efektów:

 

•Dodaj +2 do wyniku rzutu. To działanie kosztuje punkt losu.

 

•Powtórz rzut kośćmi. To najlepsze wyjście przy bardzo słabym wyniku (zazwyczaj wyrzucenie na kostkach -3 lub -4). To działanie kosztuje punkt losu.

 

•Skonfrontuj przeciwnika z aspektem. Użyj tej opcji, gdy przeciwnik próbuje coś zrobić, a ty uważasz, że istniejący aspekt może mu to utrudnić. Na przykład obcy opryszek próbuje dobyć blastera, będąc Przysypanym gruzem; możesz wydać punkt losu, aby wywołać ten aspekt, a poziom trudności działania przeciwnika wzrośnie o +2.

 

•Pomóż aspektem sprzymierzeńcowi. Użyj tej opcji, gdy sojusznikowi przydałaby się pomoc, a ty uważasz, że istniejący aspekt może mu ułatwić działanie. Wydaj punkt losu, aby wywołać aspekt – twój przyjaciel otrzyma +2 do wyniku rzutu.

WAŻNE: wolno ci wywołać określony aspekt tylko raz podczas danego rzutu kośćmi; nie możesz wydać garści punktów losu na jeden aspekt i uzyskać dzięki temu dużą premię. Możesz jednak wywołać kilka różnych aspektów podczas jednego rzutu.

Jeśli chcesz wywołać aspekt w celu uzyskania premii lub powtórzenia rzutu, zrób to po rzuceniu kośćmi. Nie ma sensu wydawać punków losu, jeśli nie jest to konieczne!".

15-09-2014 23:24
Kamulec
   
Ocena:
0

Może źle sformułowałem pytanie, napiszę inaczej. Czy każdy element opisu z automatu można użyć jako aspekt, czy też MG jakoś podkreśla co nim jest, a co nie?

15-09-2014 23:42
Araven
   
Ocena:
0

@Kamulec

Aspekty Postaci zna każdy Gracz i może ich używać kiedy uzasadni MG użycie danego Aspektu, możesz mieć Aspekt Postaci np. Niezwykle Silny. Deklarujesz jego użycie w sytuacji np. wyważania zamkniętych drzwi, wydajesz Punkt Losu i masz bonus +2 do akcji.

Przeczytaj o Aspektach sytuacyjnych, niektóre może narzucić MG, np. pożar, inne mogą wykorzystać gracze używając akcji zwanej stworzeniem przewagi, test na określoną trudność jeśli się uda to stworzyłeś Aspekt. Powiedzmy w walce, możesz sypnąć przeciwnikowi piaskiem w oczy, deklarujesz akcję Stworzenia Przewagi, MG podaj trudność domyślnie 2, jak się uda ta akcja to zyskujesz prawo użycia Aspektu na przeciwniku. Tu byłoby to użycie Aspektu Oślepiony. Używasz go za darmo czyli nie wydajesz Punktu Losu. Użycie Aspektu (tu Oślepiony) może dać ci np. +2 w ataku, albo prawo powtórzenia pechowego rzutu. Może jakiś specjalista od Fate, lepiej to wyjaśni. Aspekty, dają duże pole do popisu dla kreatywnych Graczy i MG.

 

15-09-2014 23:52
oddtail
   
Ocena:
+3

@Kamulec:

"Może źle sformułowałem pytanie, napiszę inaczej. Czy każdy element opisu z automatu można użyć jako aspekt, czy też MG jakoś podkreśla co nim jest, a co nie?"

Krótka odpowiedź: MG może wprowadzić jakieś tam Aspekty, a gracze zasadniczo dodają je przez zadeklarowanie rzutu za stosowną umiejętność.

Długa odpowiedź:

Zasadniczo, według reguł, Aspekt musi istnieć, albo zostać do sceny dodany. Jeśli istnieje - zapewne przewidział go MG lub któryś z graczy.

Jeśli jednak nie, musimy zwykle rzucić za stosowną umiejętność, by znalazł się w grze. Dzięki temu nie można na chama przerabiać na Aspekt wszystkiego jak leci i na siłę szukać okazji, by dostać +2 do rzutu. Tak więc patrząc na reguły w kształcie, w jakim są spisane, jak chcesz mieć Aspekt - to weź do ręki kości i sobie ten Aspekt wyprodukuj.

Dlaczego tak jest? Nie dlatego, że Aspektu "nie ma" po nieudanym rzucie. Dowcip w tym, że udany rzut daje osobie wprowadzającej Aspekt darmowe wywołanie (tzn. jednorazową aktywację bez potrzeby wydania punktu). Nieudany rzut może oznaczać, że Aspekt nie został dodany, ale może też oznaczać, że Aspekt dodano - ale ktoś inny otrzymuje darmowe wywołanie.

Tak jest według reguł w spisanej postaci. Oczywiście nie ma zakazu, by gracz zaproponował Aspekt, który jest fajny i logiczny, a MG bez rzutu powiedział "OK". Albo by MG dodał Aspekt. Jedyna różnica byłaby wtedy taka, że Aspekt jest dostępny dla wszystkich. I nikt, bez rzutu, nie ma z niego darmowego wywołania.

Ze swojej strony dodam na podstawie doświadczenia z prowadzeniem, że dodawanie Aspektów nie w drodze rzutu powinno być moim zdaniem rzadkim wyjątkiem, a nie regułą. Bo może rozmywać grę i ją spowalniać. Po to gramy w grę, żeby były reguły i kostki. Nie przesadzajmy z uznaniowością. [/osobista opinia]

Zaznaczam, że podaję reguły z pamięci, podręcznika wbrew nazwie nie mam "pod ręką" w tej chwili, więc możliwe że bzdury plotę. Ale według mojej pamięci, interpretacji i zrozumienia reguł tak to działa.

TL;DR:

1) Jeśli Aspekt w scenie jest, to można go użyć.

2) Jeśli Aspektu w scenie dotąd nie było, to wypada rzucić. Nieudany rzut może i tak skończy się dodaniem Aspektu, ale darmowe wywołanie dostanie wtedy ktoś inny (ups).

3) Reguły tego AFAIR nie przewidują, ale jeśli Aspekt pasuje, to MG przecież może się na niego zgodzić bez rzutu. Tylko nie będzie darmowych wywołań.

EDIT:

udało mi się dogrzebać do podręcznika, i ten cytat powinien pomóc:

"If you're not looking for a free invocation, and you just think it'd make sense if there were a particular situation aspect in play, you don't need to roll the dice or anything to make new aspects - just suggest them, and if the group thinks they're interesting, write them down"

Tak więc - owszem, można z dowolnego elementu opisu zrobić Aspekt. Choć podtrzymuję tezę, że powinna być to raczej rzadkość niż norma, bo tworzenie Aspektów rzutami i dodawanie do nich darmowych wywołań jest ciekawsze, szybsze i bardziej dramatyczne.

16-09-2014 00:37
Kamulec
   
Ocena:
0

Dziękuję.

16-09-2014 00:41
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

Czyli im więcej przymiotników dodasz tym większe masz szanse na sukces. Dzięki, przyda mi się do wymyślania zasad do FATE.

16-09-2014 09:32
oddtail
   
Ocena:
+1

@Tyldodymomen: nie jestem pewien, co masz na myśli. Dodane Aspekty mogą być użyte przez każdego, ale wymaga to (poza przypadkami darmowych wywołań) wydania punktu.

Tak więc sam w sobie fakt, że w grze jest Aspekt, pomaga nam tylko gdy mamy do dyspozycji punkty. I w ten sam sposób może pomóc każdemu innemu. Jeśli w grze jest Aspekt "Ciemność", to każdy, kto jakoś umie skorzystać z tego, że jest ciemno może na tym zyskać. Jeśli zamiast jednego Aspektu jest ich dwa, pięć albo sto, to sytuacja zmienia się tylko o tyle, że jest (dla każdego) więcej opcji działania.

Zaś dodanie Aspektów dzięki rzutowi - cóż, można to ująć jako "im więcej przymiotników dodasz, tym większe masz szanse na sukces", ale można i jako "im więcej Twoja postać zrobi, tym większe ma szanse na sukces". Bo rzut odzwierciedla albo coś, co postać zrobiła, albo jakąś wcześniej przez nią posiadaną, lub właśnie zdobytą, wiedzę.

No i w konflikcie taki rzut wymaga zużycia na niego rundy konfliktu, a poza konfliktem - deklaracji jakiegoś działania postaci lub chociaż jakiegoś powodu, by rzut miał sens.

16-09-2014 09:43
Araven
   
Ocena:
0

@Oddtail

Dzięki za doprecyzowanie kwestii Aspektów, generalnie tez uważam, ze powinny być głównie wynikiem akcji Gracza, a w dużo mniejszym stopniu uznaniowości MG. Ale i to jest niekiedy wskazane.

Co do Tyldodymomena, to  on nadal wstawia "trollerskie": wpisy w każdym możliwym temacie od Warhammera, przez D&D i innych, o w/w treści, wszędzie pisząc, że coś mu się przyda do wymyślania zasad do Fate. Udaje, że nie rozumie, iż nie musi nic wymyślać bo te zasady są. I nadal nieudolnie usiłuje być zabawny.

Jako fan SW nie może chyba pojąć, że w niektórych mechanikach jak w Fate, można wiele zyskać, za kreatywność i myślenie, w jego SW jest to ograniczone do bardzo prostego, rzuć jak najwięcej, i się biedak nie może odnaleźć. Jego wpisy jak zwykle, nic nie wnoszą, pogubił się. Opcja ignoruj to najlepsze co można dla niego zrobić. 

 

16-09-2014 10:03
Tyldodymomen
   
Ocena:
+1

Na podstawie punktu 3.1 zgłaszam twój wpis do moderacji i oznaczam stosowną ikoną.

16-09-2014 10:11
oddtail
   
Ocena:
+2

@Araven: ej, ej, ej. Mnie w swoje sprzeczki nie wciągaj ;). Ja mechanikę Sewydżów bardzo lubię i z niej korzystałem i pewnie skorzystam ponownie.

Co do tego, że Fate "już ma zasady" - tak i nie. Fate nieodparcie kojarzy mi się z Linuksem (co jest zabawne, bo Fate używam, a Linux był mi potrzebny krótko, wybiórczo i już nie jest). Linuks to jest przede wszystkim kernel, i ten kernel można mieć w różnych dystrybucjach. Ściągnięta dystrybucja jest od razu gotowa do używania, ale siła tego systemu operacyjnego polega na tym, że jest duży wybór i naprawdę dużo można przy nim zmienić i ingerować, w razie potrzeby.

Fate Core to takie Ubuntu. Można używać tak, jak jest. Można na nim odpalić program z Windows bez większych trudności, jeśli wiesz co robisz.

Ale to, że Linux jest taki fajny nie oznacza, że komuś kto chce mieć system operacyjny w który nie będzie chciał (ani musiał) ingerować, z dobrym supportem, z dużą bazą oprogramowania - nie powinien zdecydować się na, na przykład, Windows (choć w tej metaforze Windows to bardziej różne edycje D&D).

16-09-2014 10:16
Araven
   
Ocena:
0

@Tyldodymomen, nareszcie, teraz Moderacja oceni nasze wpisy i rozstrzygnie, który z nas trolluje i łamie regulamin.

@Oddtail ok. A nawiasem SW ja też lubię i grałem na tej mechanice. I podoba mi się o tych zasadach Fate, to co napisałeś, dlatego je teak lubię, bo ma zasady, ale łatwo mogę je modyfikować w ramach zasad opcjonalnych w samym Fate Core, Fate Toolkit, Fate Codex i innych.

16-09-2014 10:36
Kamulec
    Komunikat administracji
Ocena:
0

Ograniczę się do prośby o nie zaśmiecanie serwisu, zachowaniu spokoju i nie podejmowanie polemiki z osobami, z którymi nie chcecie rozmawiać. Skasowanie lub pozostawienie komentarzy pozostawiam decyzji Dreamwalkera.

16-09-2014 15:08
dreamwalker
   
Ocena:
0

Mój blog - moje trolle.

Jak jakiś komentarz łamie regulamin, to go usuń - nie zaznaczyłem, że moderuję bloga sam.

P.S. Potem ten komentarz też możesz usunąć.

16-09-2014 22:55
Kamulec
    Komunikat administracji
Ocena:
0

Chciałem swoim poprzednim komentarzem przekazać, że nie widzę podstaw do interwencji ze swojej strony, ale też nie oczekuję jej z Twojej. Po prostu Twój blog, więc możesz tu ciąć co chcesz np. gdy poziom dyskursu Ci nie leży.

PS: Możesz usunąć ten komentarz, jeśli skasujesz swój.

17-09-2014 00:49

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.